12 august 2020

Durabila iubire

DOAMNE AJUTA ! DUMNEZEU SA ITI ASCULTE RUGACIUNILE...DRAGA VIZITATOR AL BLOGULUI MEU , SI SA TE BINECUVANTEZE...


Cândva...a fost un om vestit
Cum e mălinul pe sub geamuri.
Dar, astăzi, e de dor gonit
De-amurguri poposind pe ramuri.

Icoana veche într-o mână
O strânge ca pe un mister,
Şi-acuma anii și-i adună
În vise seci ce-n gânduri pier.

Cu suflet grav și obosit
Cu mâna-ntinsă la biserici
Cu ochii-n mări fără sfârșit
Cerșește un bănuț la clerici.

O babă...ce din ochi anină
O lacrimă ce nu-i dă pace,
Întinde omului cu vină
Un ultim ban ce-n mână zace.

El pare-a nu se mai uita
La cine-a întins spre el o mână,
Dar lacrima sub geana sa
Brăzdează chipul ce-i atârnă.

Lui...amintirea nu-i dă pace...
Ea...in zadar a plâns sub ploi...
Si-n cioburi mii suflet desface:
Ce mică-i lumea pentru doi...

A fost iubirea lui...vrăjită...
A fost iubirea ei...pereche...
Şi-n taina nopții...necăjită
Plângea încet...icoana veche.

Vasile Coman

SĂ-I ARĂȚI MĂICUȚEI PREȚUIREA!


DOAMNE AJUTA ! DUMNEZEU SA ITI ASCULTE RUGACIUNILE...DRAGA VIZITATOR AL BLOGULUI MEU , SI SA TE BINECUVANTEZE...



de Preot Sorin Croitoru

Dacă-n primii zori ai dimineții
Eu mă rog cu drag la Maica mea,
Cum să mă doboare-n timpul vieții
Vreo furtună, fie cât de rea?..

Dacă-n viața asta trecătoare
Voi păși mereu cu Ea în gând,
Voi putea să cad vreodată, oare,
Și să nu fiu ridicat curând?..

Cât de bine e s-o ai aproape
Pe Măicuța noastră-a tuturor,
Gata totdeauna să îi scape
Pe acei ce-o cheamă-n ajutor..

Cât de bine-ar fi să te primească
Printre ceilalți copii ai ei..
Însă mai întâi o să privească
Dacă tu ca Mamă chiar o vrei!..

Să-i arăți iubirea cuvenită,
Dacă vrei să-ți fie Mama ta:
Orice mamă trebuie iubită,
Și la fel se-ntâmplă și cu Ea..

Să-i arăți Măicuței prețuirea,
Pomenind-o des în rugăciuni;
Să-i respecți cu grijă prăznuirea,
Să-i postești, să-i faci închinăciuni..

Dacă vrei ca Ea să te iubească,
Să iubești și tu prezența sa:
Sfânta ei icoană să-și găsească
Totdeauna loc în casa ta!

Candela să ardă liniștită,
Amintind luminile cerești..
Casa o să-ți fie ocrotită,
Dacă tu pe Maica o cinstești!

Hai să ne rugăm de dimineață
La Preasfânta Maică-a lui Iisus
Și atunci o vom avea în viață
Mamă bună, Mama cea de sus!
amin

ARHIVA BLOG

BIBLIA ORTODOXĂ